niedziela, 26 października 2014

Tajemniczy ogród?


 

Niedaleko mego domu, w pobliżu ruchliwej ulicy ukryte jest miejsce pełne spokoju, przypominające wieś. To ulica Zakole z pięknymi domami, która prowadzi wprost do niedużego lasku. Wchodząc tam przez lukę w ogrodzeniu, poczułam się jak w tajemniczym ogrodzie.


Którejś niedzieli wybraliśmy się na spacer po osiedlu. Po 10 minutach z każdej strony otoczyła nas polska złota jesień. Słońce grzało, liście szeleściły pod nogami, dziecko było zadowolone.
Kiedy temperatury spadły, wybraliśmy się tam po raz drugi. Patrzyłyśmy z K. jak liście osiki drżą na wietrze, maszerowałyśmy dziarsko leśną ścieżką. Świeże powietrze dobrze nam zrobiło.I wszystko byłoby idealnie... gdyby nie śmieci. Butelki, puszki, foliowe torebki (na zdjęciach tego nie widać, bo nie pozwoliło mi na to moje wrodzone poczucie estetyki). Brak słów. Gdybym była nauczycielką w pobliskiej szkole podstawowej, zabrałabym tam dzieci i w ramach akcji Sprzątanie Świata w ciągu godziny las wyglądałby jak należy. Pamiętam, jak wyjeżdżaliśmy z klasą na sprzątanie lasu. Świetna inicjatywa, ucząca podstaw ekologii. Po co ten cały szum o segregacji śmieci, skoro mamy zaległości widoczne gołym okiem w postaci lasu pełnego odpadów? Sama nawet miałam ochotę przyjść tu z workami, jednorazowymi rękawiczkami i  posprzątać przestrzeń, w której mam ochotę spędzać wolny czas z rodziną. Mam bogatą wyobraźnię, ale naprawdę nie wiem, co ma w głowie człowiek, zaśmiecający las. Co nim kieruje? Czy tak trudno włączyć czasem myślenie? Ja od małego uczę moja córkę, do czego służą kosze  na śmieci. I może tak strażnicy miejscy zamiast sprawdzać co do minuty czas z biletów parkingowych, skupiliby swoją uwagę na osobach bezkarnie wyrzucających śmieci gdzie popadnie? Dostałby taki delikwent dwie stówki mandatu i następnym razem trzy razy by się zastanowił nad swoim postępowaniem.
Szanujmy naszą wspólną przestrzeń!

2 komentarze:

  1. Niestety ze śmieciami wieczny problem. U nas na wsi też się zdarza, że ludzie wynoszą do lasu co się tylko da. Nie rozumiemy. Nie akceptujemy.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja chyba nigdy tego nie zaakceptuję.

    OdpowiedzUsuń